مقالات

نکات ارتقا دهنده دوام بتن

نکات ارتقا دهنده دوام بتن

دوام بتن به مقاومت آن در برابر عوامل جوی، حملات شیمیایی، فرسایش و روندهای تخریبی دیگر گفته می‌شود. این مقاومت باعث می‌شود بتن در شرایط محیطی مورد نظر شکل، کیفیت و قابلیت بهره‌برداری از خود را حفظ کند. برای افزایش یا ارتقا دهنده دوام بتن، چند نکته حیاتی وجود دارد که دراین متن آورده شده است.

انواع روش ها برای عمل آوری بتن

انواع روش ها برای عمل آوری بتن

عمل آوری بتن یکی از مراحل اجرای سازه به شمار می رود و تاثیر بسزایی بر روی دوام، فشار، سایش و .... دارد. اما هر کدام از این فرایند ها با شیوه های گوناگون و در زمان های متفاوت انجام می شود.

درواقع هدف اصلی از عمل آوری بتن نگه داشتن مقدار رطوبت و دمای بتن در حد مورد قبول در دوره های مشخص می باشد.

ناگفته نماند که موارد ذکر شده باید در سنین اولیه بتن انجام شود تا رطوبت درون آن حفظ شود.

روان کننده های بتن را چگونه باید مصرف کرد؟

روان کننده های بتن را چگونه باید مصرف کرد؟

روان کننده بتن برای بهبود یکسری از خصوصیات بتن مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از موارد مشکل ساز در بتن تازه، سفت شدن زود هنگام به دلیل کاهش آب یا گیرش سیمان است. در واقع برای اینکه از سفتی بتن مقابله کنیم باید به مخلوط بتنی مورد نظر آب اضافه کنیم. اما این روش موجب افت کیفیت و مقاومت بتن می شود. به همین سبب لازمه بالا بردن مقاومت بتن ها استفاده از روان کننده ها می باشد. روان کننده های شیمیایی با  ترکیبات خود امکان تولید بتن با تاخیر در عمل آوری را فراهم می کنند. سپس مقاومت بتن را افزایش می دهند و سبب کاهش میزان آب به سیمان می شوند.

کیورینگ بتن یا عمل آوری بتن

کیورینگ بتن یا عمل آوری بتن چیست؟

کیورینگ بتن یک فرایند شیمیایی است که برای افزایش مقاومت بتن در برابر آب، خوردگی و سایر عوامل زیانبار استفاده می ‌شود. این فرایند موجب افزایش مقاومت فشاری و کششی بتن می ‌شود و همچنین می ‌تواند زمان عمر بتن را بیشتر کند. تاثیرات مثبت کیورینگ بتن شامل افزایش مقاومت، کاهش نفوذپذیری و کاهش خوردگی بتن است. این فرایند می ‌تواند به تأخیر افت در مقاومت بتن در معرض عوامل زیانبار کمک کند و در نتیجه عمر مفید بتن را افزایش دهد.

فوق روان کننده بتن و روان کننده بتن چه تفاوتی با هم دارند؟

فوق روان کننده بتن و روان کننده بتن چه تفاوتی با هم دارند؟

روان کننده بتن و فوق روان کننده بتن دو ماده شیمیایی هستند که در صنعت ساخت و ساز برای بهبود خواص بتن استفاده می کنند، اما هر کدام از ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند.  اما تفاوت های مهم بین فوق روان کننده بتن  و روان کننده بتن وجود دارد که در متن زیر به شرح آن‌ها می پردازیم.

میزان کاهندگی: فوق روان‌کننده‌ها نسبت به روان‌کننده‌های معمولی، میزان کاهندگی بیشتری دارند که بین 12 تا 25 درصد می‌باشد. این میزان کاهندگی باعث می‌شود که فوق‌ روان‌کننده‌ها را به‌طور خودکار به   کاهش آب‌انداختگی ‌وافزایش اسلامپ بتن‌ها کمک کند.

روش‌های ارتقا دهنده دوام بتن

روش‌های ارتقا دهنده دوام بتن

برای افزایش دوام بتن و ارتقا آن، روش هایی وجود دارد که می‌تواند به بهبود خواص مکانیکی و مقاومت در برابر عوامل محیطی کمک کنند. در این مقاله روش‌های ارتقا دهنده دوام بتن شرح می دهیم که عبارتند از..

کاربردهای ژل میکروسیلیس

کاربردهای ژل میکروسیلیس

ژل میکروسیلیس یک مواد سیلیکاتی نانومتری است که از سیلیکات سدیم سیلیکات تهیه می شود. این ماده به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی خاص خود، در انواع مختلفی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله، به معرفی و بررسی کاربردهای ژل میکروسیلیس در صنایع مختلف می پردازیم.

حداکثر زمان حمل بتن

حداکثر زمان حمل بتن

حداکثر زمان حمل بتن به عوامل مختلفی از جمله مسافت، شرایط ترافیکی، نوع و وزن بار، وضعیت جاده و شرایط آب و هوایی بستگی دارد. اما به طور کلی، زمان حمل بتن به صورت معمول در محدوده ۱ تا ۳ ساعت قرار دارد. این زمان ممکن است بر اساس شرایط محلی و نیازهای پروژه متغیر باشد. در برخی موارد، استفاده از خودرو های حمل بتن با ظرفیت بالاتر می‌تواند زمان حمل را کاهش دهد. همچنین، بهینه‌سازی مسیر ها و برنامه‌ ریزی مناسب نیز می‌تواند به کاهش زمان حمل بتن کمک کند.

افزودنی بتن جهت آب بندی

افزودنی بتن جهت آب بندی

روش های متفاوتی برای ایجاد مانع در برابر رطوبت بتن وجود دارد که آب بندی یکی از آن ها میباشد.در این مقاله قصد داریم تا به مفهوم آب بندی بتن و انواع افزودنی بتن جهت آب بندی بپردازیم . در نظر داشته باشید که این امر یک امر ضروری حساب میشود و شما با کم کردن فضای خالی درون بتن آن را از سیکل رطوبت زیاد و یخبندان ، از ترک خوردن و فرسایش آن جلوگیری خواهید کرد.

انواع افزودنی بتن

چه نوع افزودنی بتن را انتخاب کنیم!؟

بتن جزء پر مصرف‌ترین مواد مورد استفاده در ساخت‌وساز است.  در برخی مواقع جهت ساخت سازه‌های ویژه برای درست کردن بتن‌های با کیفیت از افزودنی‌های مختلف بتن استفاده می‌کنند. افزودنی‌های بتن با ویژگی‌هایی که به بتن می‌دهند سبب افزایش ماندگاری و استحکام بالا در سازه شده و توجه افراد زیادی را به خود جلب می‌کنند. برای انتخاب افزودنی بتن مناسب لازم است ابتدا اساس عملکرد مورد نیاز را شناسایی کرده سپس نوع ماده افزودنی را انتخاب کنید.