مقالات

دلایل آسیب  بتن و سازه های بتنی

دلایل آسیب بتن و سازه های بتنی

بتن یکی از مصالح پر کاربرد در پروژه های ساخت و ساز است  البته بتن از ترکیب مستحکمی از آب، سنگدانه و سیمان تشکیل شده است. در واقع بتن یک ماده بسیار ضروری و مفید برای پروژه های ساختمانی است. هنگامی که در بتن مواد تشکیل دهنده سیمان، سنگدانه و واحد اندازه گیری آب با نسبت های مورد نیاز مخلوط شدند، واکنش بین این مواد از جمله سیمان و آب به وجود می آید که موجب سفت شدن ترکیب مواد می شود که در نهایت بتن ساخته می شود.با ساختار مستحکم بتن می توان بیان کرد که در پروژه های ساخت و ساز اولین مصالح به کار رفته بتن می باشد.

گروت بتن

گروت بتن

گروت بتن یکی از مصالح پرکاربرد است که از ماسه، سیمان ،آب و سایر افزودنی ها تشکیل شده است. از این مصالح جهت پر کردن منافذ، لایه ها و سایر ترک ها استفاده می شود. با توجه به عملکرد گروت در پر کردن منافذ، لایه ها و برخی از ترک ها می توان کارکرد آن را مشابه ملات دانست.

ضد یخ بتن

ضد یخ بتن

امروزه در شهر های کوچک و بزرگ کشور شاهد نوسازی بافت فرسوده هستیم، که یک یا چند خانه کلنگی را تخریب میکنند و به جای آنها آپارتمان های نو ساز بنا میکنند. ساختمان های نوسازی که جایگزین بافت فرسوده‌ی شهر میشوند از استحکام و امنیت بیشتری برخوردار هستند، این ساختمان ها از اسکلت های بتنی یا برای سازه های بزرگ تر اسکلت هایی فلزی استفاده میکنند، اما در این میان تعداد ساختمان هایی که از اسکلت بتنی اسفاده میکنند بیشتر از تعداد ساختمان هایی است که از سازه های فلزی ساخته میشوند.

ساخت و ساز سازه های بتنی

ساخت و ساز سازه های بتنی

امروزه   افزایش جمعیت سبب شد تا ساختمان سازی بیشتر شود و بر همین اساس برای استحکام و مقاومت ساختمان ها  از سازه های بتنی استفاده می­شود. سازه های بتنی در بسیاری از بلایا از جمله باد و زلزله نقش مهم و بسزایی دارد. همچنین برای ساخت و ساز سازه های بتنی از بتون آرمه که شامل: شن، ماسه، سیمان و پولاد است استفاده می­شود.

ترمیم کننده های بتن

ترمیم کننده های بتن

بتن از مخلوط شدن سنگ دانه های ریز و درشت یا در واقع همان شن و ماسه به همراه یک خمیر سیمانی به دست می آید که پس از آب، دومین ماده پرکاربرد در زمین شناخته شده است.  امروزه این ماده یکی از اصلی ترین مواد ساختمانی در دنیا شناخته می شود. بتن پوسیده نمی شود و نمی سوزد. هزینه آن نسبتا کم است و می توان از آن در سنگفرش های کم ارتفاع، قاب های سازه ای محکم و نماهای خارجی استفاده کرد.

چسب بتن

چسب بتن

چسب بتن

چسب بتن، چسبی است که در پروژه های ساخت و ساز  برای چسباندن بتن متخلخل به سطوح دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل ماهیت سخت سطوح بتنی، فرمول های خاصی برای هر نوع ماده ای که باید به آن بچسبانید ایجاد می شود. در واقع می‌توانید از چسب ساختمانی برای چسباندن فلز به بتن، تثبیت معابر در حال فرو ریختن و حتی سنگ‌های باغچه استفاده کنید. چسب های بتن چسب هایی هستند که به طور ویژه برای چسبیدن به بتن، بلوک، سنگ و سایر مصالح بنایی تولید می شوند. در ادامه با ما همراه شوید تا در این رابطه اطلاعات مفیدی بدست آورید.

برج های بتنی

برج های بتنی

برج های بتنی

بتن به صورت جدایی ناپذیری با معماری قرن بیست مرتبط می باشد. رومیان قدیم سازه های خود را از نوعی سنگ می ساختند که ترکیب آن به بتن مدرن شباهت داشته است. آنها برای اولین بار از آهک و بعد از آن از سنگ آتشفشانی استفاده می کردند، که بدین ترتیب اولین مواد اتصال دهنده هیدورلیکی کشف شد. باید دانست که رومیان همچنان هم بعداز ۲۰۰۰ سال خودکفا می باشند.

آب بندی بتن

آب بندی بتن

بتن یکی از محبوب ترین مصالح ساختمانی در اطراف ما است و یکی از مهمترین ویژگی آن این است که به اندازه کافی مقرون به صرفه می باشد،  بتن از نظر ساختاری سالم و همه کاره دارد که می توان برای ساخت همه چیز  اعم از کف گاراژ گرفته تا میز آشپزخانه و اشیاء تزئینی استفاده می شود.

اگر چه ساختار محکم و بادوامی دارد،امابرای حفاظت بیشتر از آن نیاز به درزگیر سطحی مبتنی بر سیلیکون مانند درزگیر ضد آب بتن دارد تا سطح  آن را ضد آب کند و ظاهری منسجم به بتن دهد.

فاکتورهای موثر بر تاثیرات افزودنی بتن

فاکتورهای موثر بر تاثیرات افزودنی بتن

افزودنی های بتن به موادی گفته می شود که با اضافه کردن آن ها به مخلوط بتن می توان در آن ویژگی های مطلوبی را ایجاد کرده و کیفیت نهایی بتن را بهبود بخشد. این مواد انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها کارکردهای مخصوص به خود را داشته و با اضافه شدن به ترکیب بتن گروهی از مشخصه های آن را بر حسب نیاز عوض کرده و از میزان نارسایی این مخلوط می کاهند. برای این که مواد افزودنی بتن بتوانند تاثیر خود را بر بافت و کیفیت نهایی مخلوط بتن اعمال کنند لازم است تا شرایط مناسب برای اثر گذاری مطلوب این مواد مهیا باشد.

دیرگیر کننده بتن

دیرگیر کننده بتن

بتن مخلوطی است که حلال آن، آب و حل شونده سیمان است. این دو ماده باهمم ترکیب شده و فعل و انفعالات شیمیایی رخ می دهد.یکی از افزودنی های بتن که نقش مهمی در ساخت و سازها دارند دیرگیر کننده بتن هستند. در ادامه به دیرگیر کننده بتن بیشتر پرداخته می شود و در مورد مکانیسم تاخیر، تاثیر دیرگیرها، مزایا و معایت آن صحبت می کنیم.