مقالات

آب بندی بتن

آب بندی بتن

بتن یکی از محبوب ترین مصالح ساختمانی در اطراف ما است و یکی از مهمترین ویژگی آن این است که به اندازه کافی مقرون به صرفه می باشد،  بتن از نظر ساختاری سالم و همه کاره دارد که می توان برای ساخت همه چیز  اعم از کف گاراژ گرفته تا میز آشپزخانه و اشیاء تزئینی استفاده می شود.

اگر چه ساختار محکم و بادوامی دارد،امابرای حفاظت بیشتر از آن نیاز به درزگیر سطحی مبتنی بر سیلیکون مانند درزگیر ضد آب بتن دارد تا سطح  آن را ضد آب کند و ظاهری منسجم به بتن دهد.

فاکتورهای موثر بر تاثیرات افزودنی بتن

فاکتورهای موثر بر تاثیرات افزودنی بتن

افزودنی های بتن به موادی گفته می شود که با اضافه کردن آن ها به مخلوط بتن می توان در آن ویژگی های مطلوبی را ایجاد کرده و کیفیت نهایی بتن را بهبود بخشد. این مواد انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها کارکردهای مخصوص به خود را داشته و با اضافه شدن به ترکیب بتن گروهی از مشخصه های آن را بر حسب نیاز عوض کرده و از میزان نارسایی این مخلوط می کاهند. برای این که مواد افزودنی بتن بتوانند تاثیر خود را بر بافت و کیفیت نهایی مخلوط بتن اعمال کنند لازم است تا شرایط مناسب برای اثر گذاری مطلوب این مواد مهیا باشد.

دیرگیر کننده بتن

دیرگیر کننده بتن

بتن مخلوطی است که حلال آن، آب و حل شونده سیمان است. این دو ماده باهمم ترکیب شده و فعل و انفعالات شیمیایی رخ می دهد.یکی از افزودنی های بتن که نقش مهمی در ساخت و سازها دارند دیرگیر کننده بتن هستند. در ادامه به دیرگیر کننده بتن بیشتر پرداخته می شود و در مورد مکانیسم تاخیر، تاثیر دیرگیرها، مزایا و معایت آن صحبت می کنیم.

افزودنی‌های زودگیر بتن چیست؟

بتن یکی از ضروری‌ترین مواد در ساخت و ساز است که متشکل از سیمان، ماسه، سنگدانه‌ها، آب و مواد افزونی بتن است. افزودنی‌های بتن مواد مهمی هستند که برای اصلاح خواص بتن تازه و هچنین خواص بتن سخت شده همانند افزایش و یا کاهش زمان گیرش، افزایش پیدا کردن سختی، کارایی، مقاومت، وزن واحد و غیره استفاده می‌شوند و به عنوان افزودنی‌های بتن به آن اضافه می‌شوند. انواع مختلفی از افزودنی‌های بتن یا مواد شیمیایی ساختمانی در بازار وجود دارد. برخی از آن‌ها افزودنی های زودگیر بتن هستند که نقش تسریع کننده دارند برخی نرم‌کننده، فوق روان‌کننده هستند، بعضی هم دیرگیر  و بعضی حباب زای بتن  هستند که مطابق با نیاز استفاده می شود.

روان کننده بتن

روان کننده بتن

روان کننده بتن ماده ای است که در ساختمان سازی با هدف بالا بردن استحکام و مقاومت بتن مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده افزودنی در صورت اضافه شدن به بتن موجب روانی بتن می شود در واقع میزان مصرف آب در بتن را به کمترین میزان کاهش می دهد. با کاهش میزان مصرفی آب در بتن  مقاومت و استحکام بتن افزایش می یابد همچنین این ماده افزودنی در نهایت موجب شکل پذیری بتن در سازه می شود. در ادامه مقاله با ما همراه شوید تا در این رابطه اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

انواع افزودنی های بتن

انواع افزودنی های بتن

برای اینکه بتوان بتن ویژه ای در شرایط خاص ساخت، به انواع افزودنی های بتن نیاز است. مواد افزودنی بتن به شکل گرد یا مایع به بتن اضافه می شود و سعی در اصلاح خواص بتن دارد. به طور کلی، افزودنی بتن در فضاهایی کاربرد دارد که به بتن ریزی سریع یا مقابله با سرما و یخبندان نیاز باشد.  در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع افزودنی های بتن و ارائه مطالبی در این خصوص بپردازیم. همراه ما باشید.

بتن آماده چیست؟

بتن آماده چیست؟

بتن یکی از پر تولید ترین ماده های صنعتی در جهان است که انواع و اقسام مختلفی نیز دارد. بتن از ذرات شن و ماسه تشکیل شده که  به وسیله چسبی از سیمان و آب به هم متصل شده و بسته به نوع میزان آب و سیمان می تواند مقاومت های مختلفی داشته باشد و از این رو در جاهای مختلف با توجه به نوع کاربری و هدف مورد نظر مورد استفاده قرار می گیرد. بتن آماده در کارخانه تولید شده و با استفاده از ماشین آلات مخصوص به کارگاه ها منتقل می شوند. این ماده در صنعت ساخت و ساز برای جلوگیری از شلوغی و آلودگی در کسب و کار استفاده می شود.

گیرش بتن

گیرش بتن

گیرش بتن چیست؟

گیرش بتن در واقع همان زمانی است که طول می کشد تا بتن سفت شود و در این هنگام می توان سطح بتن را پیاده نمود. عوامل مختلفی وجود دارند که تمامی آن ها بر گیرش بتن و زمان سخت شدن آن تاثیر دارند و کلیه این عوامل در کنار یکدیگر می توانند در نهایت گیرش بتن را رقم بزنند. در مورد بتن ها یکی از مهم ترین و اصلی ترین موارد در مورد کار با آن ها، زمان گیرش و سخت شدن بتن می باشد که جز اصلی ترین مراحل ساخت سازه های بتنی بوده و می تواند تا مدت ها رفتار بتن مربوطه را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه این مقاله به بررسی گیرش بتن و عوامل موثر بر آن پرداخته و نتایج هر کدام از این عوامل را بر عملکرد نهایی بتن مشخص خواهیم کرد.

مواد تشکیل دهنده بتن

مواد تشکیل دهنده بتن

بتن به عنوان پر تولید ترین ماده صنعتی در جهان به شمار می رود که انواع و اقسام مختلفی دارد. ساختار بتن مجموعه ای از ذرات شن و ماسه به وسیله چسبی متشکل از سیمان و آب بهم متصل شده اند که این مواد به نسبت مشخصی باهم مخلوط میشوند، بسته به بزرگی ذرات شن و ماسه و میزان آب و سيمان می تواند مقاومت های مختلفی داشته باشد و در جاهای مختلف بسته به نوع کاربری و هدف مورد نظر مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی مواد تشکیل دهنده بتن شامل: سیمان، سنگدانه و آب می باشد که در ادامه به هر کدام از این موارد به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

اسلامپ بتن

اسلامپ بتن

اسلامپ معنی روان بودن بتن تازه را می دهد و افت اسلامپ در واقع به زبان عامیانه به معنای سفت شدن و کم کارایی شدن بتن است و معمولا در هنگام بتن ریزی در هوای گرم رخ میدهد. در فرایند کاهش اسلامپ بتن با آهنگ کاهشی مشخصی روبرو هستیم و در این آهنگ عوامل زیادی موثر می باشند.

دمای محیط، دمای مصالح، نوع سیمان، سیستم انتقال بتن،  افزودنی های بتن، مقدار آب و ... از مهم ترین عواملی اند که در افت اسلامپ بتن موثر هستند.

اسلامپ قابل قبول در حدود ۵ اینچ (۱۲۷ میلی‌متر) است که در این صورت میزان روان بودن آن خوب تا عالی است.  البته هر عدد اسلامپ کارکرد مخصوص خود را دارد، بطور مثال اسلامپ برای راه سازی از حالت صفر تا 25 میباشد .